25. 6. 2026
Zvažujete prodej bytu nebo domu a říkáte si, jestli není lepší počkat až na podzim? Letní trh se během prázdnin může mírně zpomalit, rozhodně se však nezastaví. Slunce a dlouhé dny pomohou ukázat váš domov v tom nejlepším světle. Navíc můžete oslovit vážné zájemce, kteří chtějí nové bydlení vyřešit včas, ještě před začátkem školního roku. Přečtěte si více o tom, proč začít s prodejem právě teď.
Letní slunce jako nejlepší spojenec pro dokonalou prezentaci
Přemýšleli jste někdy o tom, jak velký vliv má na kupujícího první dojem z fotografií? Během letních měsíců máte k dispozici ten absolutně nejlepší a zcela bezplatný nástroj pro úpravu interiéru, kterým je přirozené sluneční světlo. Dlouhé dny a dostatek přirozeného světla pomáhají tomu, aby vaše nemovitost na snímcích i videoprohlídkách vypadala prostorněji, vzdušněji a neuvěřitelně přívětivě. Tmavé kouty, které by na podzim působily stísněně, se v létě krásně prosvětlí a celý prostor získá úžasnou pozitivní energii.
Nejde ale jen o vnitřní prostory. Pokud k vašemu bytu patří balkon, lodžie, terasa nebo dokonce předzahrádka, právě teď je ideální chvíle ukázat jejich plný potenciál. Rozkvetlé květiny v truhlících, upravený trávník a venkovní posezení zalité sluncem evokují v zájemcích pocit dokonalé pohody. Lidé si při prohlížení takových materiálů mnohem snáze představí, jak si zde po práci vychutnávají odpolední kávu nebo tráví příjemný víkend. Využití tohoto vizuálního lákadla je pro úspěšný a rychlý prodej naprosto klíčové a pomůže vám nemovitost výrazně odlišit od konkurence.
Prázdninoví zájemci mají jasný cíl a nechtějí ztrácet čas
Často se setkávám s obavou, že během července a srpna se všichni lidé odstěhují na chaty nebo odletí k moři a o nákup bydlení se nikdo nezajímá. Realita trhu ukazuje odlišný a mnohem optimističtější obrázek. Lidé, kteří aktivně prohlížejí realitní inzerci v době prázdnin, nebývají jen zvědaví návštěvníci. Jsou to vysoce motivovaní kupující, kteří mají velmi specifické potřeby a jasně daný časový plán. Tito zájemci jsou připraveni dělat důležitá životní rozhodnutí a nechtějí zbytečně ztrácet drahocenné dny.
Typickým příkladem jsou rodiny, které potřebují najít nový domov a kompletně vyřešit stěhování ještě před začátkem školního roku. Hledají pro své děti stabilitu a chtějí mít vše zařízené dříve, než v září zazvoní školní zvonek. Takoví klienti ocení rychlé a přímočaré jednání. Protože je v letním období celkově o něco méně aktivních nabídek, vaše nemovitost získá mnohem větší pozornost. Konkurence mezi prodávajícími logicky klesá a vy se tak dostanete do velmi výhodné vyjednávací pozice, která může vést k lepším finančním podmínkám.
Užijte si svou dovolenou a prodej nechte na profesionálech
Představa, že strávíte celé léto běháním po prohlídkách, vyřizováním telefonátů a papírováním, pravděpodobně nezní příliš lákavě. Mnoho vlastníků se právě kvůli tomu rozhodne prodej odložit. Přitom to vůbec není nutné, protože celý proces může běžet hladce a zcela bez vaší osobní účasti. Stačí jen předat klíče a odjet si užívat zasloužený odpočinek s rodinou nebo přáteli.
Zatímco budete relaxovat u vody nebo na horách, zkušený makléř se kompletně postará o vše potřebné, od prvotní pečlivé přípravy přes vytvoření poutavých materiálů až po samotné organizování prohlídek s prověřenými zájemci. Pravidelně vás bude informovat o průběhu a všech důležitých novinkách, a to v takové míře, na které se předem domluvíte. Budete vědět, že je o váš majetek perfektně postaráno, a z prodeje se tak stane bezstarostný zážitek, který nijak nenaruší vaše letní plány.
Nenechte svou nemovitost čekat na podzimní plískanice, když může zazářit už nyní. Pokud zvažujete prodej, neváhejte se na mne obrátit prostřednictvím uvedených kontaktů. Společně probereme všechny možnosti a vy si užijete klidné léto bez starostí.
Autor: Marek Votava
Jsem váš partner pro klíčová realitní rozhodnutí
V realitách působím od roku 2012 a za tu dobu jsem se podílel na realizaci 108 obchodů v celkovém objemu přesahujícím 4 miliardy korun. Pracuji s rezidenčními i komerčními nemovitostmi a klienty zastupuji jak při prodeji, tak i na straně nákupu.
Každá spolupráce pro mě začíná pochopením situace klienta. Ne každá nemovitost má být prodaná a ne každý obchod dává smysl. Mým cílem není realizovat co nejvíce transakcí, ale pomoci klientům udělat správné rozhodnutí v kontextu jejich situace.
Širší pohled než jen zprostředkování
Vedle realitní činnosti působím také jako investor a podílím se na developerských projektech. Pomáhám nastavovat spolupráci mezi developery a kapitálovými investory a vytvářet partnerství, která fungují dlouhodobě a opakovaně.
Klienty zastupuji i formou buy-side spolupráce – aktivně vyhledávám vhodné nemovitosti pro firmy, a to jak na veřejném trhu, tak i mimo něj.
Součástí mé práce je také vyhledávání a prodej vybraných komerčních nemovitostí a řešení obchodů, které vyžadují individuální přístup a strukturování.
Zahraniční nemovitosti
Pro klienty, kteří hledají příležitosti v zahraničí, mám nastavený ověřený způsob, jak bezpečně koupit nemovitost v Chorvatsku – bez zbytečných rizik a s kontrolou nad celým procesem.
Zkušenost z více úhlů pohledu
Nemovitosti znám nejen jako makléř, ale také jako investor a majitel. Zkušenost mám i z pozice nájemníka, díky čemuž vnímám rozhodování klientů v širších souvislostech a dokáži lépe vyhodnotit, co pro ně dává smysl.
Rád propojuji lidi a hledám řešení, která přinášejí přidanou hodnotu všem zúčastněným stranám.
Osobní rovina
Jsem ženatý a mám dvě děti. Ve volném čase sportuji a snažím se žít aktivní život. Neustále na sobě pracuji, sleduji nové přístupy i technologie a své služby posouvám vpřed na základě zkušeností z praxe.
Realitní kancelář Votavia Reality, s.r.o.
Jsem zakladatelem a majitelem realitní kanceláře Votavia Reality, s.r.o. a nesu odpovědnost za nastavení i průběh každého obchodu.